Úrok z prodlení ve světle nejnovější judikatury Nejvyššího soudu ČR
Zásada uvedená v ust. § 1805 odst. 2 občanského zákoníku omezuje právo na náhradu úroků z prodlení převyšujících hodnotu samotné jistiny (tzv. zásada ultra duplum). Toto ustanovení se týká případů, kdy věřitel bez rozumného (ba možná spíše ospravedlnitelného) důvodu otálí s uplatněním svého práva na zaplacení dluhu a úroky nakonec převýší samotnou jistinu dluhu. Nedávno se toto ustanovení dostalo pod drobnohled Nejvyššího soudu ČR, který dne 05.08.2024 vydal celkem přiléhavý rozsudek uveřejněný pod sp. zn. 26 Cdo 2716/2023.
Co řeší nový judikát?
V posuzované kauze byla mezi žalobkyní a žalovanou uzavřena nájemní smlouva, kdy žalobkyně stála v pozici pronajímatele. Nájemce, žalovaná strana, nezaplatil ani první nájem, ovšem žalobkyně zažalovala žalovanou až téměř po třech letech, tedy těsně před promlčením předmětného dluhu.
Žalobkyně následně v žalobě požadovala úrok z prodlení ve výši stanovené v předmětné nájemní smlouvě, který za 3 roky dosáhl téměř trojnásobku žalované jistiny. Okresní soud pro Prahu 9 neshledal při uplatnění úrokového příslušenství žádný rozpor se zákonnou úpravou a přiznal žalobkyni veškeré požadované úroky, jelikož žalovaná během řízení uhradila pouze samotnou jistinu.
Následně se případ dostal pod taktovku Městského soudu v Praze. Odvolací soud změnil rozsudek prvostupňového soudu tak, že zamítnul téměř 40 % požadovaných úroků s odvoláním na ustanovení § 1805 odst. 2 OZ. Žalobkyně se neztotožnila s právním posouzením Městského soudu v Praze a podala dovolání. Nejvyšší soud ČR toto dovolání odmítnul, jelikož shledal, že odvolací soud správně s ohledem § 1805 odst. 2 zamítnul úroky z prodlení převyšující původně žalovanou jistinu.
Právní posouzení judikátu Nejvyššího soudu ČR
Nejvyšší soud zprvu poukázal na to, že ve starém občanském zákoníku z roku 1964, ani v obchodním zákoníku z roku 1991, nebylo obdobné ustanovení § 1805 odst. 2 OZ. Dále Nejvyšší soud konstatoval, že současná právní úprava vychází z římskoprávní zásady ultra duplum, jejímž cílem je ochrana dlužníka a motivace věřitele, aby neotálel s uplatněním svého nároku a nepřispíval ke vzniku úroků z prodlení, které v konečném důsledku zatíží dlužníka více než samotná dlužná jistina.
Dále Nejvyšší soud zmínil, že díky široké obecnosti daného ustanovení nelze vztahovat dané ustanovení pouze na úroky z půjček či úvěrů a toto ustanovení tak platí pro všechny pohledávky. Nejvyšší soud ovšem také uvedl, že je možné, aby se ustanovení § 1805 odst. 2 OZ nepoužilo v případě, že žalobce má rozumný důvod s otálením při uplatnění pohledávky. Dle Nejvyšší soudu tímto rozumným důvodem je „příkladmo ujišťování dlužníka o brzkém splnění závazku či situace, kdy věřitel bude v důvodném a podloženém očekávání, že dlužník bude schopen svůj dluh splnit později. Mimo jiné Nejvyšší soud definoval „otálení věřitele“ jako situaci „kdy věřitel nebude svou pohledávku vymáhat, přestože k tomu bude mít právní možnost; zejména za situace, kdy neuplatní již splatnou pohledávku, či kdy pohledávku dosud nesplatnou nezesplatní (především pro neplnění povinností dlužníkem), ačkoliv je k tomu již oprávněn.“
Případné praktické dopady
Rozhodnutí Nejvyššího soudu zakládá nový významný precedent, když stanovuje najisto, že § 1805 odst. 2 OZ se vztahuje na všechny pohledávky. Rozhodnutí „popohání“ věřitele k včasnému uplatňování svých pohledávek, jelikož případná sázka na výdělek ve formě úroku z prodlení již nebude aprobována.
V Praze dne 25.11. 2024
Mgr. Adam Silovský, advokát